SİVRİBABA ŞENLİKLERİ KAYABAŞI KÖYÜ'NDE DÜZENLENDİ

 

KAYABAŞI KÖYÜ

SİVRİBABA ŞENLİKLERİ YAPILDI

 

Erzincan'nın Kemah ilçesine bağlı bulunan Kayabaşı köyünde Alevi inanç öğretisinin Ulu Mürşit'i olan ve adına yüzyılllardan beri törenler düzenlenen Sivri Baba, Kayabaşı köyünün organizesiyle 07 Temmuz'da gerçekleşti.


Kayabaşı, Şahintepe, Yahşiler Köyü başata olmak üzere çevre köylülerin önemli ölçüde katılımı ile Sivri Baba adına düzenlenen etkinlikler, günün ilk ışıklarıyla şenlik alanına hareketle başladı. Şenlik alanına kurulan çadırlarda sabah sofraları kuruldu. Kurbanları olanlar kurbanlarını kesip dağıttıktan sonra saat 14:00 sularında Sivri tepesine tırmanışa geçildi. Yarım saati bulan tırmanışın ardından dualar eşliğinde Çırağ Uyarıldı ve aynı zaman da ziyarete gelen insanlar getirdikleri lokmaları, Sivri Baba'nın kabri üstüne serilen bir örtünün üzerine bıraktı. Musa Dede'nin lokma duasının ardından sazlar kuruldu, Tehvid ve Degişler eşliginde Pir huzurunda birlik için semahlar dönüldü.


Etkinliklerin sona ermesiyle birlikte yine Dedelerin duaları eşliğinde herkes kabir üzerindeki lokmalardan evlerinde bereket eksik olmaması için bir avuç aşlık aldı. Çırağ'ın sır edilmesinin ardında, saat 16 sularında köye dönüş başladı.

.

 www.erdalnas.com' a teşekkür ederiz.

www.kemahspor.com

Biz, Kemah için varız... Tıkla bu varlıga destek ol...

 Yorum Yaz - Arşiv   2378 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SPONSORLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ


  www.dersan.com.tr
www.youtube.comdersanmedia