Anadolum Organik Süt Ürünleri Tesisi Açıldı

 

Kemah Karadag Köyü'nden Örnek Bir Başarı

     Anadolum Organik Süt Ürünleri Tesisi

 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kemah  Karadağ Köyü'nde kurulan 'Anadolum Organik Süt Ürünleri Tesisi'nin açılışını  yaptı.
 
Üretimini Doğan Grubu'nun Kelkit İlçesi’nde bulunan Doğan Organik Süt Sığırcılığı İşletmesi ile birlikte sözleşmeli devam ettiren tesisin çok önemli yatırım olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, "Doğan Organik, Kelkit'te, Karadağ'da Anadolu Organik bir araya gelince pazarlama sorununu böylece halletmiş oluyorsunuz. İnşallah bu tesisi kısa sürede daha da büyüteceksiniz" dedi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İliç İlçesi'nde açılış ve incelemeleri ardından helikopterle Karadağ Köyün'e geçti. Kemah İlçesi'ne 20 kilometre uzaklıktaki 100 haneli Karadağ Köyü'nde 4 ortaklı kurulan 'Anadolum Organik Süt Ürünleri Tesisi'nin açılış törenine Bakan Yıldırım'ın yanı sıra Vali Abdulkadir Demir, Erzincan Belediye Başkanı AK Partili Yüksel Çakır, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, İl Müftüsü Burhan İşliyen, Çeşitli kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Kemah Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 
 
Açılış töreninde konuşan 'Anadolum Organik Süt Ürünleri' ortaklarından Haluk Taşkın, tesisin dünyadaki çiğ süt üretimiyle ilgili en son teknikleri kullanarak üretim yapıldığını vurgulayarak, şöyle dedi: "Tesis 150 baş kapasiteli 1200 metrekare kapalı sağmal ahır, 500 metrekare sağım ünitesi, 1000 metrekare yem depoları, 250 metrekare lojman ve idari binalar olmak üzere toplam 3 bin metrekare kapalı alan ve 25 bin metrekare arazi üzerine kurulmuştur."
 
Taşkın yatırımın planlanma aşamasında kendilerine cesaret veren Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi'ndeki 'Doğan Organik Süt Sığırcılığı İşletmesi' Müdürü İlhan Başaran'a da teşekkür ederek, "Kendisi bizim buraya gelmemize büyük katkı sağlamıştır" diye konuştu.
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yatırımdan dolayı tesis sahiplerine yaptıkları yatırımdan dolayı teşekkür ederek, 'Hayırlı olsun' dileklerinde bulundu. Bakan Binali Yıldırım, Kelkit'te 'Doğan Organik Tesisleri'ni de ziyaret edip çalışmaları gördüğünü anlatırken, "Doğan Organik, Kelkit'te, Karadağ'da Anadolu Organik bir araya gelince pazarlama sorununu da böylece halletmiş oluyorsunuz. İnşallah bu tesisi kısa sürede daha da büyüteceksiniz. Daha büyük hizmetlere, daha büyük istihdamı burada Karadağ'da, Kemah'ta hemşehrilerimize sağlayacaksınız. Şimdi hükümetimiz, tarıma ve hayvancılığa son 8 yılda verdiği destekler önce ki yıllara göre 3 kat arttı. Hayvancılıkta şimdi tesis kurarsanız yüzde 40 hayvancılık yaparsanız yüzde 50 hibe desteği var. Ama bunu pek çok hemşerimiz bilmiyor. Bunlara müracaat edin ve açılan bu tür tesislerin sayısını artıralım" dedi.
 

Konuşmaların ardından 1.5 milyon TL'ye mal olan, Hoştayn cinsi 76 süt ineği bulunan tesisin açılışını Bakan Yıldırım, tesis ortakları ve beraberindekilerle, dualar eşliğinde yaptı.

 
Köy merkezinde açılan 4 ortaklı, 150 hayvan kapasiteli tesiste şu anda 76 adet hayvan, günde 600 litre süt alındığı ve tesisin toplam maliyetinin 1,5 Milyon TL olduğu bildirildi. Tesisten elde edilen sütler Kelkit Aydın Doğan Organik Süt Tesisine gönderiliyor.
 

Kaynak: www.karadagkoyu.org5630 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SPONSORLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ


  www.dersan.com.tr
www.youtube.comdersanmedia