Tarihçe

TEPEBAŞISPOR BİZİMLE YAŞIYOR, 
                    BİZ, TEPEBAŞISPOR'U
                                 KALBİMİZDE YAŞATIYORUZ.

   İSTANBUL KEMAH SPOR KULÜBÜ  

(TARİHÇE)

     Kemah Spor 1948 yılında bir gurup İstanbul Tepebaşılı esnaf tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar istanbul amatör kümede mücadele etmiş ve önemli başarılara imza atmıştır. Meşhur kaleci Varol Ürkmez ve birçok ünlü sporcu bu kulüpten yetişmiştir.
 
     Geçen yıllar içersinde mali krizler ve semtte oturanların azalması üzerine sıkıntıya düşen kulüp birkaç gönüllü insanın çabaları ile ayakta kalmaya çalışmıştır.
 
     Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası yönetimi genel istek üzerine resmi bir kulüp sahibi olma çalışmalarını sürdürürken Tepebaşı Spor Kulübü'nün durumu gündeme gelmiş ve bu kulübün yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucunda Tepebaşı Spor Kulübü, Tepebaşı Kemah Spor adını alarak liglere katılmıştır.
 
      1993 yılında aynı zamanda kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Yönetim kurulunu da oluşturan Süleyman payalan, Dursun Cebeci, Yusuf Sevimli, Hüseyin Çakmaktaş, Faruk Cebeci, Şerafettin Ulutürk, Erdoğan Babacan, Bayram sevim, Ali Adıbelli, Deniz Yücel ve İbrahim Çiçekçi, Tepebaşı Kemah Spor kulübünün yönetiminide  üstlenerek göreve başlamışlardır.
 
     Tepebaşı Kemah Spor Kulübü, Süleyman Payalan başkanlığındaki ilk sezonunda 1993'de   2. amatör küme şampiyonu olarak İstanbul 1. amatör kümeye terfi etmiştir.
 
      Daha sonra tekrar 2. amatör kümeye düşen kulübümüz 1997 yılında bu kez,  Yusuf Sevimli'nin başkanlığında yine şampiyonluk sevincini yaşayarak tekrar 1. amatör kümeye çıkmıştır.
 
       Yaşanan bir takım olumsuzluklar ve şanssızlıklar sonucunda  1999 yılında tekrar 2. amatör kümeye düşen Tepebaşı Kemah Spor Kemah ilçemizi spor sahalarında temsil etmeye devam etsede, zaman zaman liglere katılamamış ve sonrasında önemli bir başarı elde edememiştir.
 
       2004 yılında Dernekler Kanunu geregince İstanbul Kemah Spor Kulübü Derneği adını alan Kemah Spor 2009 yılında göreve gelen Hüseyin Çakmaktaş'ın başkanlıgında 2012 yılında birkez daha 2. amatör kümeden 1. amatör kümeye yükselme başarısını göstermiştir. 

   Bu sürede Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen ve  Üsküdar'daki amatör kulüplerin katıldıgı Katibim Futbol Turnuvalarında 2010 yılında 3. lük, 2011 de 2. lik, 2012 de şampiyonluk elde etmiştir.


     2013 sezonunda hiçte hakmetmedigi bir tarzda tekrar kümeye düşen takımımız, 2013- 2014 sezonunda çok zorlu bir grupta tekrar şampiyonlugu yakalamış ve 1. amatör kümeye yükselmiştir.

      Kaderin garip bir cilvesi olarak 2014 - 2015 sezonunda sezon bitiminden tam 3 ay sonra oynanan bir tehir maçı ile birkez daha futbolun bütün etik ve yazılı kurallarının yok sayılmasıyla  asla haketmedigi, herkesin ''Kemah Spor'a haksızlık yapıldı'' dedgiği şekilde 2. amatör kümeye düşürülmüştür.

    İst. Kemah Spor 2015 -2016 sezonunda herkesi mahcup edecek sıradışı bir başarıya imza atarak 2. amatör ligde namaglup şekilde grup şampiyonu olarak tekar 1. amatör lige yükselmiştir.

       2016-2017 Sezonunda bu kez Kemah Spor tarihinde ilk kez yaşanan bir başarıya daha imza atan Cesur Yürekler  1. Amatör Lig, 18. Gruptan şampiyon olara çıkmış ve Süper Amatör Lige yükselmiştir.

     Son yıllarda alt yapıya çok önem veren kulübümüz Kemah Spor Futbol Okulundaki altyapı hamlesinin yanısıra U11 - U13 - U14 - U15 - U16- U17 - U19  takımlarını kurarak gelecege yatırım yapmayı tercih etmiştir. Bu takımlar A takımımız ile birlikte halen faaliyetlerine devam etmektedir.

2016 Yılında Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in destekleri, Üsküdar Kulüpler Birliginin kabulü ile Üsküdar Küçüksu Mah. Tufan Parkı içinde yer alan halı saha ve kulüp binasına kavuşarak faaliyetlerine burada devam etmeye başlamıştır.

  İstanbul amatör liglerde rakiplerin verdigi ''Cesur Yürekler'' ünvanına layık bir tarzda mücadelesini sürdürürecektir.

     Kulübümüzün öncelikli hedefi sağlıklı, vatana millete ve ailesine hayırlı gençlerin yetişmesine destek olmak, Sancak Şehri Kemah ve Erzincan'ı İstanbulda herkesin sevgi ve saygısını kazanacak şekilde dostça, centilmence  temsil ederek yeşil sahalarda sürekli şekilde yer almaktır.

 
     Bugüne kadar kulübümüzde;
     Süleyman Payalan, Yusuf Sevimli, Ali Adıbelli, İhsan Payalan, Necati Tarlak, Yusuf Gündüz, Mustafa Uyan, Yasin Keskin  başkanlık yapmışlardır. Kulübümüzün başkanlığını halen Hüseyin Çakmaktaş yürütmektedir
 
      2009  yılında alınan kararla,  o tarihte THY Yönetim Kurulu Üyesi ve  DHMİ Genel Müdürü Sn. Orhan Birdal Kulübümüzün onursal başkanlığına seçilmiştir. (Orhan Birdal 2016 yılından beri UHD bakanlıgı Müsteşar Yardımcılıgı görevini yürütmektedir.)


                          www.kemahspor.com

SPONSORLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ


  www.dersan.com.tr
www.youtube.comdersanmedia